04 Tetor 2022

Faith: Bisedimet po zhvillohen si dy shtete të pavarura

Prishtinë, 9 mars - Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë Piter Faith ka thënë se në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

Ai ka përjashtuar tërësisht mundësinë e diskutimit për çështjen e statusit dhe të integritetit territorial të Kosovës, apo edhe të ndarjes së saj.

Në një fjalim para studentëve të Universitetit Amerikan të Kosovës, Faith ka thënë se nga dialogu do të kenë përfitime si Serbia ashtu edhe Kosova.

Ai ka shfaqur shpresën se në dialog do të flitet edhe për veriun e Mitrovicës, por, duke pasur për bazë planin e Ahtisaarit.

“Unë mendoj se është e qartë se në këto bisedime nuk do të flitet për statusin dhe se integriteti territorial dhe statusi i Kosovës nuk do të hapen në këto bisedime. Në bisedime mund të përfshihen çështje si dokumentet e udhëtimit, telekomunikimi, energjia dhe personat e pagjetur”, ka thënë Fait.

Ai ka theksuar se Kosova dhe Serbia do të kenë përtifime nëse zhvillojnë dialogun në frymë konstruktive.

“Kjo do të thotë se Kosova do të shkojë përpara dhe do të jetë më afër BE-së. Kjo nënkupton se vendet që ende nuk e kanë njohur Kosovën duhet të pranojnë se Kosova do të ketë beneficione nga një numër programesh dhe aranzhimesh të KE-së. Më e rëndësishmja është liberalizimi i vizave”, ka thënë ai.

Ai ka shfaqur shpresën se në dialog do të flitet edhe për veriun e Mitrovicës, por, duke pasur për bazë planin e Ahtisaarit.

“Mendoj se Mitrovica do të diskutohet në kuadër të implementimit të mëtejmë të planit Ahtisari dhe mendoj se është shumë pozitive”, ka thënë ai.

Duke folur rreth punës së EULEX-it, Fait ka thënë se misioni evropian për sundimin e rendit dhe ligjit në Kosovë punon me një program sfidues. Ai ka thënë se integrimi i komunitetit serb ka arritur një progres të mirë, sidomos në pjesën jugore të qytetit të Mitrovicës, por jo edhe në veri.

Feith ka folur edhe për raportin e senatorit Dik Marti, për të cilin ka theksuar se duhet të sjellë prova dhe fakte nëse ai ka për akuzat për të cilat pretendon lidhur me trafikimin e organeve.

“Ne të gjithë pajtohemi se derisa zoti Marti nuk ofron prova dhe fakte potenciale, asgjë nuk mund të bëhet. EULEX-i është i gatshëm për hetime”, ka thënë ai. Feith ka theksuar se gjatë këtyre tri viteve Kosova ka arritur progres, megjithatë mbetet ende punë për të bërë sidomos në zhvillimin e ekonomisë.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022 - Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin e Francës, Olivier Guerot. (Kabineti i kryetarit, ora 12:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit!)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ=së, ora 13:30)