18 Gusht 2022

Daciç: Jemi gati të nisim negociatat me Prishtinën

Beograd, 9 shkurt - Zëvendëskryeministri i Serbisë dhe ministër i Punëve të Brendshme, Ivica Daciç, tha se Beogradi zyrtar është gati të fillojë negociatat me Prishtinën rreth disa çështjeve të hapura.

Gjatë një interviste dhënë revistës "The Plain Dealer", Daçiç komentoi edhe marrëdhëniet e Beogradit me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai tha se mes të dy palëve ka përparim të marrëdhenieve, por akoma hasen mosmarrëveshje për çështjen e Kosovës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)