08 Gusht 2022

Bullgaria dëbon 70 diplomatë rusë me akuza për spiunazh

Sofje, 29 qershor - Kryeministri në largim i Bullgarisë, Kiril Petkov, ka bërë të ditur se vendi i tij po dëbon 70 diplomatë rusë pasi i shpalli persona të padëshiruar.

Duke folur me gazetarët në parlament, Petkov tha se ata do të dërgojnë në vendin e tyre 70 diplomatë që “punojnë kundër interesave të Bullgarisë”.

“Shumica e këtyre njerëzve punojnë për shërbime të tjera. Ata e kanë përdorur titullin e tyre diplomatik vetëm si mbulim”, tha Petkov.

Ai theksoi se diplomatët e dëbuar pritet të largohen nga Sofje të dielën.

Dje, Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë njoftoi se ka thirrur ambasadorin bullgar, Atanas Krastin dhe se i ka dorëzuar atij një notë për dëbimin e diplomatëve bullgarë nga Moska.

Më 18 mars, Bullgaria shpalli persona të padëshiruar dhjetë diplomatë rusë, duke i akuzuar ata p
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2022

 - Universiteti i Biznesit dhe Teknologjisë mban konferencën e Akademikëve të Diasporës. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 11:30)

- Grupi Parlmentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit. ora 14:00)

- Fondacioni Lumbardhi hap ekspozitën " Çka nëse historia do të na përkiste neve?" të kuruar nga Kumjana Novakova. (Shtëpia e Shani Efendiut në Prizren, ora 20:00)

- Dokufest dhe Lumbardhi organizojnë koncertin e Hercules & Love Affair. (Kino Bahçe!, ora 20:00)