29 Janar 2022

Buçkovski: Shkëmbimi i territoreve rrezik për rajonin

Shkup, 1 korrik - Ish kryeministrit maqedonas, Vllado Buçkovski, thotë se shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, përbën rrezik edhe për vendet tjera të rajonit.

Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, përbën rrezik edhe për vendet tjera të rajonit.

Sipas ish kryeministrit maqedonas, Vllado Buçkovski, Maqedonia është vendi që do të bartë pasojat më të mëdha nga një tregti eventuale mes Prishtinës dhe Beogradit për shkëmbimin e veriut të Kosovës me komunën e Preshevës.

Buçkovski thotë se shpëtimi i vetëm nga skenarët për ndryshimin e kufijve në Ballkan, është anëtarësimi i rajonit në NATO.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)