29 Janar 2022

Bill Klinton, nga president në milioner

SHBA, 1 korrik - Pas dhënies fund të mandatit të tij në krye të Shtëpisë së Bardhë, ish-presidenti amerikan Bill Klinton duket se ka shumëfishuar të ardhurat e tij.

Sipas të deklarimit të të ardhurave nga Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton, nga vitit 2001 familja Klinton ka shtuar pasurinë e saj me mbi 65 milionë dollarë.

Të ardhurat e familjes Klinton vijën nga ndërmjetësimet ndërkombëtare të Bill Klintonit i cili çdo vit e më shumë kërkohet nga diplomacia ndërkombëtare.

Kështu në vitit 2009 Bill përfitoi 7.5 milionë dollarë për 36 çështjë kundrejt 5.7 milionë dollarëve për 25 ndërmjetësime në 2008-ën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)