29 Janar 2022

Belgjikë, zhvillohen zgjedhje parlamentare

Bruksel, 13 qershor - Në Belgjikë do të zgjidhet këtë të dielë (13.6.) një parlament i ri. Zgjedhjet janë të domosdoshme pas prishjes së koalicionit qeveritar, për shkak të mosmarrëveshjeve të përhershme mes flamandëve dhe valonëve. Mosmarrëveshjet janë pasojë e pakënaqësisë së këtyre grupeve me zgjidhjet aktuale rreth gjuhës. 


Sipas sondazheve të fundit, flamandët e mbledhur në subjektin politik "Aleanca e re flamande" mund të llogarisin me fitoren e numrit më të madh të deputetëve.

Kjo parti angazhohet për ndarjen e Belgjikës. Në trojet e valonëve, më së shumti vota pritet të fitojnë socialistët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)