29 Janar 2022

Belgjika merr kryesinë e radhës së Bashkimit Evropian

Bruksel, 1 korrik - Belgjika mori sot nga Spanja presidencën e radhës së Bashkimit Europian. Qeveria belge në gjashtë muajt e ardhshëm do të përshpejtojë vendosjen e rregullave më të ashpra për tregjet financiare.

Prioritet do të ketë gjithashtu Shërbimi i ri i Politikës së Jashtme Evropiane me mijëra diplomatë. Kryesimi i radhës në BE këtë herë bëhet i vështirë për shkak të formimit të qeverisë në Bruksel.

Kryeministri, Yves Leterme është përkohësisht në post. Koalicioni i tij ishte përçarë në fund të prillit nga konflikti për gjuhën mes flamandëve holandishtfolës dhe valonëve frankofonë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)