17 Janar 2022

BE paralajmëron sanksione ndaj Rusisë

Bruksel, 17 dhjetor - Udhëheqësit evropianë përfunduan sot takimin ku u zotuan të nxisin Rusinë të rikthehet tek bisedimet e paqes me Ukrainën.

Ata gjithashtu rikonfirmuan se do të vendosin sanksione të paprecedenta ndaj Moskës, nëse forcat ruse kalojnë kufirin ukrainas.

Thirrja e Bashkimit Evropian për rikthim në tryezën e negociatave vjen ndërsa Rusia tha se i ka paraqitur dokumenta Shteteve të Bashkuara ku parashtrohen parametrat e sigurisë që ajo ka dëshirën të negociojë me Uashingtonin dhe vendet anëtare të NATO-s.

NATO ka sugjeruar se mund të jetë e gatshme t'i shqyrtojë propozimet.

Zyrtarët amerikanë të zbulimit thonë se Rusia ka dislokuar rreth 70 mijë forca dhe se po përgatitet për një pushtim të mundshëm në fillim të vitit tjetër.

Moska mohon të ketë ndonjë plan për të sulmuar, siç veproi në vitin 2014 kur aneksoi Gadishullin e Krimesë, por thotë se kërkon garanci se Ukraina nuk do të anëtarësohet ndonjëherë në NATO.

Në një deklaratë në Bruksel, udhëheqësit e BE-së nënvizuan "nevojën urgjente që Rusia të ulë tensionet e shkaktuara nga rritja e pranisë ushtarake përgjatë kufirit me Ukrainën dhe nga retorika agresive".

"...Nuk duhet të ketë asnjë dyshim. Nëse Rusia do të ndërmarrë ndonjë lëvizje ndaj Ukrainës, Bashkimi Evropian do të jetë i gatshëm të vendosë sanksione që do të mbartin kosto masive. Jemi përgatitur për këtë", deklaroi Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

I njëjti mesazh u dërgua rishtazi nga Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Grupi i Shtatëshes. Megjithatë BE-ja është e ndarë nëse duhen vendosur sanksione ndaj Moskës.

Franca dhe Gjermania kërkojnë vetëpërmbajtje, të shqetësuara se kjo do të sillte një sulm ushtarak dhe me shpresën se mund të gjendet një zgjidhje diplomatike.

Udhëheqësit e të dyja vendeve nënvizuan të enjten rëndësinë e rikthimit tek bisedimet e Normandisë, të cilat nuk arritën progres këtë vit.

Presidenti i Lituanisë, vend i cili ka kufi të përbashkët me Rusinë, tha se BE-ja nuk duhet të nënvlerësojë rrezikun nga rritja e pranisë së forcave ushtarake ruse.

Ai paralajmëroi se veprimet e Moskës po krijojnë një nga situatat më të rënda të sigurisë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)