18 Maj 2022

BE miraton rekomandimet të reja për udhëtime gjatë pandemisë COVID-19

Bruksel, 26 janar - Anëtarët e Bashkimit Evropian (BE) ranë dakord sot për një qasje të koordinuar që do të lehtësojë lëvizjen e sigurt dhe të lirë brenda BE-së gjatë pandemisë COVID-19 dhe rekomandimet e reja do të hyjnë në fuqi më 1 shkurt.

Ministrat e BE-së ranë dakord që masat kundër përhapjes së infeksionit duhet të zbatohen duke marrë parasysh gjendjen shëndetësore të individit dhe jo situatën epidemiologjike në rajonin nga vjen. Përjashtim bëjnë zonat “e kuqe e errët”, ku niveli i qarkullimit të virusit është i lartë.

Kjo do të thotë se përcaktues kyç për udhëtimin do të jetë certifikata digjitale COVID e pasagjerit, pra konfirmimi se ai është vaksinuar, se ka test negativ ose se ka marrë sëmundjen. Pasagjerët që kanë një certifikatë digjitale COVID nuk duhet të ekspozohen ndaj kufizimeve shtesë për lëvizjen e lirë.

“Kjo do të thjeshtojë ndjeshëm rregullat që zbatohen dhe do t’u sigurojë pasagjerëve qartësi dhe parashikueshmëri shtesë,” tha Këshilli i BE-së në një deklaratë. Komisionarja e Shëndetësisë, Stella Kyriakides dhe komisionari i Drejtësisë, Didier Reynders, u bënë thirrje anëtarëve që të zbatojnë rregulla të përbashkëta, duke theksuar qartësinë dhe parashikueshmërinë për qytetarët e BE-së, janë çelësi i udhëtimit të sigurt.

“Koordinimi i ngushtë në nivel të BE-së ka qenë thelbësor, jo vetëm për funksionimin e tregut të vetëm, por veçanërisht për të garantuar qartësi dhe siguri për njerëzit që udhëtojnë brenda BE-së”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 maj 2022 - Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret me nderimet më të larta shtetërore për vizitë zyrtare Presidentin e Malit të Zi, Milo Đukanović. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit më së voni deri në orën 9:20)

- Mbahet dita e dytë e konferencës së përbashkët profesionale ndërmjet Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës, me Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë të Republikës së Shqipërisë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, në do të organizohet punëtoria për Programin Kombëtar të muzeve në Kosovë. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 9:45)

- Ne kuadër të Thirrjes së Parë Publike për Organizatat e Shoqërisë Civile për Dorëzimin e Projekt Propozimeve në Programin ReLOaD2, Komuna e Istogut organizon sesionin e parë informues dhe trajnimin dy ditor mbi ‘Menaxhimin e Ciklit të Projektit’. (Salla e konferencave të Shtëpisë se Kulturës ‘Mensur Zyberaj’ në Rahovec, ora 10:00)

- Trupi Gjykues II i Dhomave të Specializuara të Kosovës shpall aktgjykimin në çështjen Prokurori i Specializuar kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. (Hagë dhe në https:// https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 10:00)

- Departameni i Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane në Universitetin e Prizrenit hap dyert për tu informuar rreth studimeve të gjuhës gjermane. (Universiteti i Prizrenit, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon forumin “FOL Hapur për Sundimin e Ligjit në Kosovë” me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey M. Hovenier si dhe Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq. (Kabineti i kryetarit, ora 12:25 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanovic, do të vizitojë Komunën e Prishtinës me ç’ rast Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama do t’i dhurojë “Çelësin e Qytetit”. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, ora 15:00)

- Kuvendi Komunal në Istog mban mbledhjen solemne për nder të vizitës së Zëvendësministrit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Martin Dvorak. (Kuvendi Komunal i Istogut, ora 15:30)

- “Celebrating Kosovo’s Trustbuilders” prezenton interface-in e ri te plaformës Kosovo Trustbuilding Platofrm si dhe festimin e me shumë se tre viteve të arritjeve në avancimin e Agjendës së Ndërtimit të Besimit ne Kosove duke ndare histori frymëzuese dhe pozitive te individeve te ndryshem nga perkatesi te ndryshme etnike ne Kosove. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Shënohet Dita Ndërkombëtare e Muzeve me temën “The Power of Museums - Fuqia e Muzeve”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 19:00)