26 Shtator 2021

BE-ja synon kthimin e të gjithë emigrantëve kosovarë

Bruksel, 10 shkurt - Autoritetet e Kosovës duhet patjetër të miratojnë ligjin, i cili Kosovën do ta detyronte për pranimin e të gjithë emigrantëve nga territori i saj, të cilët ilegalisht kanë hyrë në BE, ose qytetarët e vendeve të treta të cilët nëpërmjet Kosovës kanë hyrë në BE, ka thënë Aleksandar Shtiglmajer nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet.

Institucionet e Kosovës presin miratimin e këtij ligji deri më muajin maj, ndërsa hartën e rrugës gjatë verës.

Sipas tij, BE synon që në të njëjtën \"paketë\" për marrjen e regjimit pa viza të jenë Bosnja dhe Shqipëria.

Aktualisht të dyja vendet janë në rrugë të mirë, por nëse paraqiten dallime, Komisioni Evropian mund të ndajë proceset për të dyja këto vende ose t\'i kushtëzojë, tha Shtiglmajer për \"Deutche Wele\".

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)