17 Janar 2022

BE godet ushtrinë private të Putin, sanksione ndaj famëkeqëve “Wagner”

Bruksel, 13 dhjetor - Bashkimi Europian (BE) miratoi një sërë masash kufizuese kundër Grupit Wagner, një ent ushtarak privat i pa inkorporuar me ushtrinë, apo ndonjë institucion në Rusi. Masat synojnë vetë grupin Ëagner, tetë individë drejtues të tij dhe tre subjekte të lidhura me të.

Sipas BE, Grupi Wagner ka rekrutuar, trajnuar dhe dërguar operativë ushtarakë privatë në zonat e konfliktit anembanë botës për të nxitur dhunën, për të plaçkitur burimet natyrore dhe për të frikësuar civilët në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar, duke përfshirë ligjet për të drejtat e njeriut.

Individët e listuar nga BE-ja akuzohen se janë të përfshirë në abuzime serioze të të drejtave të njeriut, duke përfshirë torturat dhe ekzekutimet dhe vrasjet jashtëgjyqësore, të përmbledhura ose arbitrare, ose në aktivitete destabilizuese në disa nga vendet ku veprojnë, duke përfshirë Libinë, Sirinë, Ukrainën dhe Republika e Afrikës Qendrore.

Grupi po përhap gjithashtu ndikimin e tij keqdashës gjetkë, veçanërisht në rajonin e Sahelit. Për këto arsye grupi, thotë BE, përbën një kërcënim në vendet ku ata janë të pranishëm, për rajonin më të gjerë dhe për Bashkimin Europian.

Qëllimi i vendimit është të kufizojë aktivitetet e Grupit Wagner. Në deklaratën e Brukselit thuhet se “ai sinjalizon vendosmërinë e fortë të BE-së për të mbrojtur interesat dhe vlerat e saj në fqinjësinë e saj dhe më gjerë dhe për të ndërmarrë veprime të prekshme kundër atyre që kërcënojnë paqen dhe sigurinë ndërkombëtare dhe shkelin ligjin ndërkombëtar”.

Masat kufizuese të vendosura u ranë dakord nën katër regjime të ndryshme sanksionesh: Regjimi Global i Sanksioneve të të Drejtave të Njeriut të BE-së dhe regjimet e sanksioneve në lidhje me situatën në Libi dhe Siri, si dhe për veprimet që cenojnë integritetin territorial të Ukrainës.

Individëve dhe subjekteve të listuara mund t’u bllokohen pasuritë që zotërojnë në vendet e BE-së. Përveç kësaj, individët e listuar shpallen non grata nga BE, ndërsa shtetasve dhe kompanive të regjistruara në BE do t'u ndalohet të vënë në dispozicion fondet, drejtpërdrejt ose tërthorazi për ta.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)