15 Gusht 2022

Azilkërkuesit do të punojnë nga dita e parë në Suedi

Stokholm, 12 qershor - Azilkërkuesit do të kenë të drejtë pune nga dita e parë e ardhjes në Suedi. Kështu bën të ditur ministri për migrim Tobias Billström (M).

Politika suedeze e azilimit do të përshkohet me një theksim të fuqishëm ndaj vijës për punë dhe mundësive më të mëdha për integrim gjë që do të kombinohet me trajtim më të shpejtë të lëndve dhe përgjithësisht këto politikën e azilimit do ta bëjnë më humane.

Vendimi do të hyjë në fuqi me 1 gusht të këtij viti.

- Azilkërkuesit sot mund të kërkojnë lejën e punës vetëm pasi koha e trajtimit të lëndës për azil të jetë vlerësuar se merr më shumë se katër muaj. Por nëse lënda imponon kohë të gjatë të trajtimit nuk do të jetë më kusht që azilkërkuesit të marrin punë. Prandaj azilkërkuesit do të përjashtohen nga kërkesa e tillë për leje të punës dhe atë me disa përjashtime, thot Tobias Billström.

- Përjashtime bëjnë disa kategori siç janë azilkërkuesit që s´mund të vërtetojnë identitetin e tyre. Por edhe ata që lëndët e tyre provohen në ndonjë vend tjetër evropian dhe ata të cilët s´kanë kurrfar arsyesh për azil .

Një hyrje e shpejtë në tregun e punës i kontribuon ndërprerjes së mbetjes jasht shoqërisë. \"Janë vendet e punës, relacionet me kolegët e punës dhe kafeja në tryezë me ta që paraqesin parakushtet më të mira të mësimit të suedishtes\", shkruan Tobias Billström në gazetën \"Dagen Nyheter\".

Rruga e integrimit shkruhet me punën, thekson ministri, por në kërkimin e punës qeveria llogarit te azilkërkuesit edhe në aftësinë e tyre për nisiativa.

- Do theksuar se ne duam të ndërtojmë një sistem ku njerëzit kanë mundësi të punojnë, duke shfrytëzuar ato kontakte që njerëzit mund ti ken pasur më herët në Suedi. Pastaj kjo nën do të thot që shoqëria merr për obligim tu sigurojë atyre punë nga dita e parë por u jep mundësi atyre duke i mbështetur nëse këte e sigurojnë vet azilkërkuesit mes kontakteve të mëhershme, thot ministri për migrim Tobias Billström duke udhëtuar me tren. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 gusht.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)