19 Tetor 2021

Australi, rrezik për katastrofë ekologjike

Kanaberra, 5 prill - Në Australi rrezikohet të shkaktohet një katastrofë e vërtetë ekologjike pas mbytjes së një anijeje mallrash kineze, 70 kilometra në lindje të Great Keppel Island, parajsës ekologjike në brigjet veriperëndimore të Shtetit të Queensland.

Anija transportonte 65 mijë tonelata karboni të ngarkuara në portin e Gladstone dhe 950 tonelata nafte.

Deri më tani është kontrolluar derdhja e karburantit në det, por sipas autoriteteve australiane anija Sheng Neng I, mund të ndahet më dysh duke derdhur kështu të gjithë lëndën e dëmshme për gjallesat në zonë. Për pasojë do të prishet zinxhiri jetësor nënujor dhe do të ketë shkatërrim të natyres dhe mrekullive te saj.

Ndërkohe ekspertët po punojnë për të evituar katastrofen, por kushtet në det dhe erërat e forta po pengojnë gjithnjë e më tepër operacionet.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)