08 Gusht 2022

Anijet bregdetare kineze futen në ujërat territoriale japoneze

Tokio, 21 qershor - Anijet e rojes bregdetare kineze kanë hyrë në ujërat territoriale japoneze rreth ishujve të diskutueshëm Senkaku në Detin e Kinës Lindore, tha roja bregdetare e Japonisë.

Sipas shtabit të rojes bregdetare në Naha të provincës Okinawa, dy anije të rojes bregdetare kineze shkelën ujërat territoriale kombëtare japoneze.

Anijet janë afruar 20 kilometra në jugperëndim të ishullit Uotsuri, duke iu afruar anijeve japoneze të peshkimit në territorin e diskutueshëm në ujërat territoriale japoneze.

Si rezultat i paralajmërimeve të anijeve të rojes bregdetare japoneze për t’u larguar nga zona, anijet që i përkisnin Kinës janë tërhequr.

Transmetuesi publik NHK njoftoi se anijet kineze shkelën ujërat territoriale japoneze për herë të 11-të këtë vit.
 
Në Detin e Kinës Lindore, arkipelagu i quajtur “Senkaku” nga Japonia dhe “Diaoyu” nga Kina, përbëhet nga 5 ishuj dhe 3 shkëmbinj.

Arkipelagu, ku nuk jeton askush, ka shkaktuar mosmarrëveshje të gjata sovraniteti midis dy vendeve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2022

 - Universiteti i Biznesit dhe Teknologjisë mban konferencën e Akademikëve të Diasporës. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 11:30)

- Grupi Parlmentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit. ora 14:00)

- Fondacioni Lumbardhi hap ekspozitën " Çka nëse historia do të na përkiste neve?" të kuruar nga Kumjana Novakova. (Shtëpia e Shani Efendiut në Prizren, ora 20:00)

- Dokufest dhe Lumbardhi organizojnë koncertin e Hercules & Love Affair. (Kino Bahçe!, ora 20:00)