24 Maj 2022

Anëtarët e KS-së kundërshtojnë rezolutën e Serbisë

New York, 29 korrik - Shumica e anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së e kanë kundërshtuar rezolutën që Serbia e dorëzoi dje për ta proceduar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Fuqitë e Mëdha, sidomos shtetet si Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë vlerësuar se teksti i rezolutës serbe është i papranueshëm pasi në të thuhet se Serbia dhe Kosova duhet të vendosin "dialog për të gjitha çështjet e hapura".

Sipas këtyre vendeve, të cilat e kanë njohur ndër të parat pavarësinë e Kosovës, është dashur të precizohet se bëhet fjalë për "bisedime për çështje teknike" e jo për të "gjitha çështjet e hapura".

Ndryshe Serbia dorëzoi dje një projekt-rezolutë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku kërkon një dialog të ri për Kosovën, por nuk bën thirrje për rihapjen e bisedimeve për statusin.

Ministria e jashtme serbe thotë në faqen e saj të internetit se Beogradi do që Asambleja e Përgjithshme t’u bëjë thirrje të dyja palëve që të gjejnë “zgjidhje të pranueshme nga secila palë për të gjitha çështjet përmes një dialogu paqësor”.

Rezoluta dorëzohet më pak se një javë pasi Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë arriti në përfundimin që shpallja e pavarësisë së Kosovës ishte e ligjshme në bazë të ligjit ndërkombëtar.

Zëvendëskryeministri i Kosovës Hajredin Kuqi i tha se Kosova do të paraqesë një Rezolutë të saj në bashkërendim me partnerët ndërkombëtarë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që do të jetë në linjë me mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë dhe në frymën e bashkëpunimit rajonal dhe integrimeve evropiane si dhe në frymën e krijimit të paqes dhe qëndrueshmërisë rajonale dhe më gjerë.

Kuqi tha se paraqitja e projekt-rezolutës nga Serbia është një logjikë e vazhdimit te konfrontimit në radhë të parë për të krijuar iluzion tek populli serb qe beteja po vazhdon. “Kjo nuk u ndihmon marrëdhënieve të mira ndër fqinjësore dhe as bashkëpunimit rajonal për integrime evropiane,” tha ai.

Menjëherë pas opinionit të së enjtes, Presidenti serb Boris Tadiç tha se Serbia do të vazhdonte të përpiqej ta rimerrte nën kontroll Kosovën, duke përdorur të gjitha mjetet paqësore dhe ligjore

Beogradi tha të hënën se pret që 55 vende të tjera ta njohin Kosovën. Deri tani 69 vende e kanë njohur atë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)