09 Shkurt 2023

Zyra e BE-së në Kosovë inauguron shkollë të mesme në Graçanicë

Prishtinë, 14 shkurt - Udhëheqësi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë do të inaugurojë një shkollë të mesme në Graçanicë.

Kjo shkollë të mesme, e ndërtuar me një investim prej mbi 2.7 milionë eurosh nga BE-ja, do të përfshijë një departament ekonomik për më së shumti 192 nxënës, një departament mjekësie për më së shumti 384 nxënës, dhe një departament të gjimnazit klasik për më së shumti 312 nxënës.

Krahas ambienteve të klasave, shkolla e mesme përfshin një zonë shumëfunksionale, disa laboratorë, një sallë sportive mjaft tërheqëse, dhe një hapësirë për sporte jashtë. Shkolla e mesme gjendet afër lumit Graçanka në fshatin Llapllasellë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)