08 Maj 2021

Universiteti i Prishtinës nënshkruan Memorandum me Projektin “Heras Plus”

Prishtinë, 5 mars - Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” do të organizojë ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit me Projektin “Heras Plus”.

Përmes këtij Memorandumi, UP-ja dhe Projekti ‘Heras Plus’ bien dakord të punojnë së bashku drejt zhvillimit të mëtejmë të kapaciteteve të UP-së, përfshirë këtu planifikimin strategjik, promovimin e kërkimit shkencor dhe inovacionit, sigurimin e cilësisë, zhvillimin e kapaciteteve përmes ofrimit të trajnimeve, e të tjera fusha.

Fjalë rasti në këtë ceremoni do të adresojnë rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti, z. Aqim Emurli, lider i projektit HERAS+ dhe znj. Sandra Horina, udhëheqëse e zyrës për Bashkëpunim Austriak për Zhvillim (ADA). 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)