02 Shkurt 2023

Universiteti i Prishtinës nënshkruan marrëveshje me Ministrinë e Drejtësisë

Prishtinë, 15 nëntor - Sot në rektoratin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Universitetit dhe Ministrisë së Drejtësisë.

Marrëveshja do të nënshkruhet ndërmjet Departamentit të Punës Sociale në Fakultetin Filozofik të UP-së dhe Shërbimit Korrektues të Kosovës.

Nënshkrim i marrëveshjes do të bëhet nga rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe ministrja e Drejtësisë, znj. Albulena Haxhiu.

Qëllimi i marrëveshjes është përcaktimi i bashkëpunimit ndërmjet Shërbimit Korrektues të Kosovës dhe Departamentit të Punës Sociale, për angazhim të studentëve si praktikantë  në SHKK, si dhe mbështetja reciproke në ngritjen e kapaciteteve profesionale, përmes trajnimeve dhe aktiviteteve të tjera.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)