28 Nëntor 2021

UBT e përfaqësoi Kosovën në Kongresin e IFAC-ut në Itali

Prishtinë, 2 shtator - Universiteti për Biznes dhe Teknologji UBT,  bashkërisht me  50 shtete   të ndryshme  të  botës, prej 29 gushtit deri më 2 shator,  më saktësisht deri më sot  i kanë zhvilluar punimet  e  Kongresit Botëror të XVIII-tit  me radhë  të  Federatës Ndërkombëtare të Kontrollit Automatik,  IFAC ”, dhe Kosovën  e ka përfaqësuar Universiteti për Biznes dhe Teknologji (UBT).

Me theks të veçantë, në Kongresin e XVIII-të të IFAC-ut,    përfaqësuesi i  UBT-së Prof. Dr. Peter Kopacek, profesor në UBT në Fakultetin Shkenca Kompjuterike dhe Mekatronikë,     paraqiti   një pasqyrë të plotë të  projekteve të zhvilluara në UBT.

Në fillim ai foli rreth konferenca shkencore të nivelit ndërkombëtar që janë organizuar nga dhe të mbajtur në UBT,  me theks të veçantë foli për konferencën  “SËIIS 2010 Workshop on Supplemental Ways for Improving International Stability” e  cila u organizua  dhe  u mbajt në UBT, në Prishtinë,  gjatë muajit tetor të vitit 2010 dhe konferencë e cila i mbodhi mbi 50 shkencëtar  ndërkombëtar.

Ai më pas ceki edhe  Kampionatin e robotëve që luajnë futboll,   dhe  ekipi “UBT- Kosova” e ka përfaqësuar vendin  në mënyrë sa më shkencore dhe rreth kësaj për teknologjinë e arritur më moderne në rajon dhe botë,  z. Kopacek do e cekë se UBT-ja,   Kosovën e ka anëtarësuar edhe në dy organizma të nivel botërorë si ne OEC dhe IPMA. 

Ashtu raportoi për projektet fituara nga Bashkimi Evropian,   në këtë rast vlen të theksohet projekti i “Erasmus Mundus” dhe që UBT  për katër  vitet e ardhshme do ta koordinoj këtë,  po ashtu, ka paraqiture edhe gjurnalin  shkencor “International Jurnal for business and tecnology”  që ka fituar  Numrin Serik  Ndërkombëtar  të Librit (ISSN) dhe ka filluar punën me sukses.

Më pastaj, Kopaqek i ceki edhe vizitat e vazhdueshme në SHBA dhe në Evropë , në kompani dhe universitete të ndryshme, të nënshkruar mbi 50  marrëveshjet të  bashkëpunimi me universitete të rangut më të lartë nëpër botë,    si dhe bëri një rekapitullim të gjerë të zhvillimeve në Republikën e Kosovës.

Punimet e Kongresit pikërisht janë zhvilluar në Qendrën e Kongreseve“ MiCo” në Milano,   kurse  ceremonia përmbyllëse e  punimeve organizua  me sot dmth me 2 shtator në “Universita Cattolica del Sacro Cuore” po në Itali.

IFAC është organizatë e nivelit botërore në  fushën e automatikës dhe inxhinierisë.
UBT në këtë organizatë është anëtar me të drejta të plota, e anëtarësuar që disa vite  me votat e shumicës së vendeve anëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)