26 Shtator 2021

Toshiba bashkëpunon me UBT-në

Prishtinë, 14 tetor - Presidenti i Universitetit për Biznes dhe Teknologji (UBT) Prof. Dr. Edmond Hajrizi, gjatë vizitës së tij në Republikën e Çekisë ka vizituar edhe përfaqësinë e kompanisë së njohur në nivel botëror për teknologji “Toshiba”.

Gjatë vizitës Hajrizi zhvilloi edhe një takim miqësor me menaxherin kryesorë të kompanisë në fjalë Juroslav Liskovec.

Më konkretisht, gjatë takimit palët biseduan për mundësin e bashkëpunimit mes dyja institucioneve e sidomos për sektorin e teknologjisë për me sjell robota industrial dhe laboratorë në Kosovë, pikërisht në UBT, në Fakultetin e Mekatronikës, fakultet i vetëm në vend dhe rajon, ku studentëve u mundësohet të organizojnë praktiken shkencore etj .

z. Hajrizi u nda i kënaqur me të arriturat e kompanisë në fjalë në të gjithë sektorët më konkretisht për rolin e kompanisë në teknologjinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)