03 Tetor 2022

Studentët amerikan për vizitë në UBT

rishtinë, 5 tetor - Një grup prej 25 studentëve nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe tre profesorë nga Danimarka përkatësisht nga "Instituti Danez për Studime jashtë vendit", krahas aktiviteteve tjera që zhvilluan nëpër institucionet e Kosovës si EULEX, OSBE, OJQ, etj, për vizitë akademike kanë përzgjedhur Universitetin për Biznes dhe Teknologji (UBT).

Gjatë kësaj vizite, studentë nga SHBA dhe 20 studentë të UBT-së, e ndjekën edhe një ligjëratë të Presidenti i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizin me temën “Zhvillimet dhe
ngecjet pas luftës së fundit në Kosovë”.

Studentet amerikan po ashtu studentet kosovarë pas ligjëratës ishin te lejuar ti parashtronin pyetje te ndryshme njeri tjetrit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)