08 Maj 2021

Sot nis projekti për fuqizimin e autonomisë dhe rritjen e llogaridhënies në Universitete

Mitrovicë, 3 mars - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit (IBCM) në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”, i cili do të bëhet sot në selinë e Kolegjit IBCM.

I organizuar nën përkujdesjen e Kolegjit IBCM, takimi i sotem përbën hapin e parë dhe inaugurues në projektin që synon t’i bëjë bashkë 17 univerzitete me renome në Ballkanin Perëndimor, si dhe ata të Evropës, në përpjekje për të avansuar menaxhimin dhe autonominë universitare dhe, në të njëjtën kohë, për të inkurajuar llogaridhënien dhe transparencën e arsimit të lartë ndaj shoqërisë më të gjerë.

Kjo ngjarje do të mbahet në formatin e kombinuar me praninë e kufizuar në selinë e Kolegjit IBCM në Mitrovicë dhe me pjesëmarrje të hapur online.
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)