25 Qershor 2022

Sot mbahet Festa e Abetares

Prishtinë, 17 maj - Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) organizon festën tradicionale “Festa e Abetares”.

Në manifestimin qendror, i cili do të mbahet në Sallën e Sporteve “Karagaq” në Pejë, do të marrë pjesë ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, udhëheqës të institucioneve arsimore, nxënës, mësimdhënës e prindër.

“Festa e Abetares” shënon përfundimin e mësimit të të gjitha shkronjave të alfabetit të gjuhës shqipe. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 qershor 2022 - Pishina e vetme e kryeqytetit hapë sezonin veror 2022. (Pishina në hyrje të parkut Gërmia, ora 10:00)

- Komisioni i Shëndetësisë nga Lidhja Demokratike e Kosovës - Dega Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)  

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET dhe komuniteti i biznesit në Komunën e Vitisë organizon konferencë për media lidhur me mosbashkëpunimin e Qeverisë lokale, deputetëve të Kuvendit të Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës, i cili ka ndikuar në ngecje të projekteve, neglizhencë, e mosadresim të tyre. (Përballë Shtëpisë së Kulturës "Gursel e Bajram Sylejmani" në Viti, ora 12:30)