06 Gusht 2021

Shqiptarët ia mësyjnë Kinës për studime

Pekin, tiranë, 27 qershor - Po shkon drejt rritjes tendenca e të rinjve shqiptarë që zgjedhin Kinën për të vazhduar studimet e larta. Sipas Atasheut kulturor pranë Ambasadës së Shqipërisë në Kinë, Antonela Dhimolea, arsye është zhvillimi ekonomik i Kinës dhe cilësia e shkollimit.

Zonja Dhimolea shtoi, se ekonomia kineze është zhvilluar shpejt dhe Shqipëria, dëshiron të forcojë bashkëpunim me Kinën në fusha të ndryshme.

Sipas diplomates, në Shqipëri mungojnë njohësit e gjuhës kineze. \"Nëse të rinjtë do të njohin gjuhën kineze, ata do të kenë më shumë mundësi punësim\", thotë Dhimolea.

Ajo shton se studimet në fushën ekonomike, teknologjisë së lartë dhe mjekësisë në Kinë, tërheqin shumë studentë shqiptarë të vijnë në Kinë për studime.(CRI)

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2021

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet procesi i monitorimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Nënshkuhet Memorandumi me Ambasadën e Norvegjisë “Mbështetje për Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetarin e Kuvendit dhe kabinetin e tij, komisionet dhe grupet parlamentare, nën kornizën ‘Fuqizimi i paqes dhe shtetndërtimit dhe avancimi i agjendës evropiane për Kosovën’. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:40)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për medie lidhur me koncertin e Ramë Lahajt. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 14:30)