28 Nëntor 2021

Shqiperia, më mirë se Britania e SHBA për matematikë e shkencë

Londër, 9 shtator - Shkollat e Britanisë së Madhe gjenden prapa Shqipërisë, Iranit, apo Trinidad Tobago, për cilësinë edukimit në matematikë dhe shkencës.

Këtë ka zbuluar një raport i fundit, gjë që është evidentuar si tepër shqetësuese nga ana e shtypit britanik. Pikërisht, gazeta si \"The Sun\", apo \"Daily Mail\" kanë theksuar sesi Britania është vetëm e 43-ta në botë, përsa i takon lëndëve  që janë kaq kyçe për të ardhmen e suksesit ekonomik. Për t’u veçuar se në këtë renditje, prapa nesh gjendet edhe Amerika, që renditet e 51-a. Ndërkohë që Shqipëria është në pozicionin numër 42, teksa mban vendin e 45-të në botë për sistemin shkollor në përgjithësi.

Indinjimi britanik

Pozicionimi nën Shqipërinë nuk është kapërdirë nga britaniket. Sipas tyre, anketa është ilustrim i zymtë sesa poshtë ka rënë arsimi anglez dhe vjen kur kryeministri David Cameron ka premtuar një \"intolerancë të plotë ndaj uljes se nivelit nëpër klasa. Për më tepër, gjithashtu është vënë në pah se qeveria e tij ka shpenzuar dyfishin e asaj të mëparshmes për arsimin: nga 35.8 miliard në 71 miliard sterlina. Duke folur në hapjen e një shkolle, ai ka deklaruar se Britania duhet të jetë “ambicioze, nëse dëshiron të konkurrojë në botë”. Mënyra më e mirë për të rritur standardet, ai beson se është të mëshohet te disiplina dhe kthimi te metodat tradicionale të mësimit. “Për të ardhmen e ekonomisë tonë dhe shoqërisë, ne kemi nevojë për një edukim të klasit të parë për çdo fëmijë. Sigurisht, të gjithë janë dakord me këtë”, ka deklaruar kryeministri anglez Cameron. Por fjalët e tij bien ndesh me raportin e Forumit Ekonomik Botëror, që solli indeksin 4.5 për Mbretërinë e Bashkuar, nga shtatë që ishin të mundshme, për mësimin matematikës dhe shkencës. Kritikët kanë thënë se rezultati ishte një padi qortues ndaj Misnitrisë vendëse të Arsimit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)