19 Tetor 2021

Rrjeti i Gruas në BSPK alarmon për përdorimin e drogës në shkolla

Prishtinë, 2 prill - Rrjeti i Gruas së Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) ka alarmuar për gjendjen e rëndë të përdorimit të drogës nga rinia jonë shkollore dhe studentore.

Ky përdorim i drogës në rritje sipas tyre e dëmton rënd shëndetin e rinisë sonë.

Katër ditë më parë një i ri 26 vjeçar është gjetur i vdekur në banesën e tij nga përdorimi i mbi dozës së drogës.

\"Ne gratë, nënat dhe motrat jemi thellë të brengosura për këtë gjendje alarmante të përdorimit të drogës nga rinia jonë. Kërkojmë dhe apelojmë nga Presidentja, nga Kryeministri, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Ministria e Shëndetësisë që në mënyrë urgjente të reagojnë ndaj kësaj të keqeje që do ta dëmtoj një pjesë të rinisë sonë\", thuhet në reagimin e rrjeti i Gruas së BSPK-së . 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)