17 Tetor 2021

Promovohet abetarja e përbashkët Shqipëri-Kosovë

Prizren, 17 maj - Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi se bashku me qytetarë të shumtë, mësimdhënës e nxënës kanë bërë madhështore festën e promovimit të Abetarës së përbashkët Shqipëri-Kosovë.

Ishte zgjedhur pikërisht qyteti historik i Prizrenit për të hyrë edhe në historinë më të re të popullit shqiptar për faktin se përjetoi emocionet e ëndrrës së madhe për Abetaren e përbashkët. Poashtu, ishte zgjedhur që pikërisht 100 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, të shenjohej me këtë ngjarje të madhe.

Qendra Sportive “Sezai Surroi” në Prizren ishte e vogël për të zënë të gjithë ata që kishin ardhur nga të gjitha trojet shqiptare për të përjetuar këtë ngjarje dhe për të qenë dëshmitar nga afër të festës së Abetares që do ta përdorin të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë.

Në këtë festë nuk mungoi as presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha, kryeministri i Kosovës Hashim Thaqi, ministri i Arsimit i Shqipërisë Myqerem Tafaj dhe natyrisht ministri i Arsimit të Kosovë Ramë Buja (i cili ishte edhe ideator i Abetares së përbashkët), ministra të qeverive të të dyja vendeve, deputetë, përfaqësues të organizatave të dala nga lufta, përfaqësuesi i familjes Jasharaj Rifat Jashari e shumë personalitete nga jeta publike.  

Nuk munguan as më të zëshmit: nxënësit, sidomos ata më të vegjëlit të cilët do ta kenë fatin që të jenë gjeneratat e para që do të mësojnë me abetaren e re. Përveq bukurisë fëmijërore ata madhështonin këtë festë me dukjen e tyre. Disa kishin veshur bluza të kuqe që simbolizonte flamurin e Shqipërisë dhe disa të tjerë me bluza të kaltërta që simbolizonte flamurin e Kosovës. Bluzat e tyre kishin mbishkrimin “Urime Festa e Abetares”.

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja tha: “Abetarja u bë, atë po e promovojmë sot, më shumë madhështi, respekt, konsideratë e dashuri dhe me besimin e palëkundur se do të jetoj gjatë. ”.

Ministri përmendi edhe vështirësitë që janë hasur në këtë nismë. “Kur e filluam, nuk e kishim fare të lehtë as unë e as ministri Tafaj dhe as ata që në vazhdimësi u morën me këtë çështje. Madje, kishte edhe të atillë që mendonin se kjo ishte punë nuk nuk bëhej, pra ishte e pamundur. Por, mbështetja e kryeministrave Berisha e Thaçi na bëri të mos njohim pengesa”, tha ai.
 
Ministri Buja theksoi se ky libër është bërë për gjithë gjeografinë shqiptare sepse ai theksoi se të gjithëve na karakterizon një gjuhë, një histori dhe një kulturë.  Por, ai tha se nuk do të ndalemi këtu. “Ne filluam nga libri i parë për të vazhduar me projekte të reja që na avancojnë në arsim dhe shkencë”, tha ministri Buja.

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi e vlerësoi Abetaren e përbashkët si libër bazë të kulturës dhe si  si një të arritur historike, ndërsa tha se kjo ngjarje po shënohet në kryeqytetin shpirtëror të shqiptareve dhe atë në vitin jubilar të 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë.

“Kjo është fitore për të gjithë shqiptarët. Këtë arritje mund ta bëj vetëm një popull i lirë dhe i civilizuar”, theksoi ai.

Kryeministri Thaçi foli edhe për historinë e bërjes së shtetit të Shqipërisë së pavarur dhe bërjes së abetares së parë shqipe dhe të atyre që pasuan.

“Sot kur po e promovojmë Abetaren e përbashkët, Kosova ka hyrë në vitin e trembëdhjetë të çlirimit dhe në vitin e pestë të pavarësimit të saj. Kosova ka të ardhme të ndritur në Bashkimin Evropian. Kjo është abetare e lirisë, demokracisë, e Kosovës evropiane, Shqipërisë evropiane dhe shqiptarëve evropian. Kjo e arritur është rezultat i përpjekjeve tona shekullore”, tha i pari i ekzekutivit të Kosovës.

Ndërsa, kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha i falenderoi të dy ministrat e arsimit për realizimin e abetares së përbashkët, të cilin e quajti  “libër i të gjitha librave”.  

“Abetarja ka bërë rrugë shekullore për të arritur në duart tuaja”, iu tha ai fëmijëve të shumtë në sallën e sporteve, ndërsa ftoi ministrat Buja e Tafaj që të prijnë në këtë rrugë. “Të dashur fëmijë, libri që ju merrni sot është Abetarja më e re që botohet të trevat shqiptare, por ajo së bashku me germat, ilustrimet, bartë ëndrrat e vjetra të shumë gjeneratave të shqiptarëve, bart sakrificat e shqiptarëve nga Skenderbeu deri te luftërat çlirimtare, bart idealin e shqiptarëve...”, tha ai.

Kryeministri Berisha tha se kjo Abetare është margaritari i kurorës së 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë dhe theksoi se nuk kishte mundësi që kjo ngjarje të festohej më mirë se me një abetare të përbashkët.  

“Sot jemi më të vendosur se kurrë që tëpunojmë për bashkimin tonë në Evropë”, tha kryeministri i Shqipërisë.

Më pas, presidentja Jahjaga, kryeministrat Berisha e Thaqi, ministrat Tafaj e Buja figurativisht bënë zbulimin e shkronjave dhe për disa vogëlushë edhe shpërndanë Abetaren e përbashkët Shqipëri-Kosovë, e cila është punë e ko-autorëve nga të dyja shtetet, Mimoza Xhokutaj dhe Shezai Rrokaj nga Shqipëria, si dhe Saranda Pozhegu dhe Islam Krasniqi nga Kosova.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Tetor 2021 - Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi voton në qendrën e votimit 1703C në Pejë ku me pas do të japë deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Shkolla fillore “Lidhja e Prizrenit” në Pejë, ora 7:00)  

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi voton në Shkollën “Mustafë Venhari”. (Vushtrri, ora 8:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha voton në shkollën fillore "Bajram Curri". (Fshati Sllatinë e Madhe të Komunës së Fushë Kosovës, ora 8:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e qendrave të votimit. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 8:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci voton në Shkollën “Xhevë Lladrovci”, në fshatin Gllanasellë. (Fshati Gllanasellë në Drenas, ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Prishtinës, Uran Ismaili, voton në Shkollën Fillore “Ismail Qemali”, në kryeqytet. (Shkolla 'Ismail Qemajli' në Prishtinë,  ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Shtimes, Naim Ismajli voton në Shkollën e Mesme "Naim Frashëri", në Qendrën e Votimit 2201E/05d. (Shtime, ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Klinës, Esat Raci voton në fshatin Jashanicë e Ulët, në Klinë. (Fshati Jashanicë e Ulët, ora 9:30)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, voton në Shkollën Fillore "Hasan Prishtina", në Qendrën e Votimit 1909 E. (Prishtinë, ora 9:45)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri voton në shkollën fillore “Nazmi Zhegrova”. (Fshati Stanoc i Poshtëm, ora 10:00)

- Familja Jashari dhe Kryetari i Skenderajt Bekim Jashari në mënyrë të organizuar do të bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial "Adem Jashari", në Prekaz, pastaj do t’iu drejtohen kutive të votimit. (Prekaz, shkolla fillore "Ilir Lushtaku", në Prekaz të Poshtëm, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Istogut, Ilir Ferati dhe voton në shkollën fillore “Martin Camaj”. (Gurrakoc, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza voton në Shkollën “Anton Zako Çajupi”. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku voton në shkollën fillore "Faik Konica" në Prishtinë. (Shkolla Faik Konica, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj voton Shkollën e Mesme "Remzi Ademaj" në qendrën e votimit 2001A. (Prizren, ora 10:00)

- Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Malishevës, Ekrem Kastrati, do të votojë në fshatin Turjakë. (Shkolla “Fehmi Agani” në fshatin Turjakë, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Suharekës, Dr. Ardian Shala voton në shkollën fillore "Edit Durham". (Fshati Mushtishtë, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Istogut, Ali Nimanaj voton në Gjimnazin “Haxhi Zeka”. (Istog, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Lipjanit, Hyzer Rizani voton në Shkollën Fillore “Katër Dëshmorët”, qendra 1326/02D. (Fshati Krojmir, ora 10:00)
     
- Kandidatja e LDK-së për kryetare të Komunës së Ferizajt, znj. Sibel Halimi voton në Shkollën e mesme të bujqësisë “Zenel Hajdini”. (Frizaj, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Skenderajt, Fadil Nura voton në fshatin Qirez, në Skenderaj. (Fshati Qirez, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Vitisë, Bekim Azizi voton në Shkollën Fillore “Dëshmorët e 5 Prillit” në fshatin Smirë, në Viti. (Fshati Smirë, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti voton në  shkollën fillore "7 Marsi", në fshatin Potorovc të Komunës së Lipjanit. (Fshati Potorovc, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Kamenicës, Muhamed Kallaba voton në fshatin Roganë. (Kamenicë, ora 10:00)

- Shefi i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian Lukas Mandl jep detaje për procesin zgjedhor. (Fakulteti i Filologjisë, ora 10:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti voton në shkollën fillore "Ahmet Hajdari". (Fshati Begunc të Komunës së Vitisë, ora 10:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Rahovecit, Bejtullah Deliu, voton në Shkollën "Xhelal Hajda". (Rahovec, ora 10:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në zgjedhjet lokale do të votojë në qendrën e votimit në Fakultetin Teknik. (Fakultetin Teknik në Prishtinë, ora 11:00)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të votojë në shkollën e mesme të lartë teknike “11 Marsi”. (Prizren, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama voton në Fakultetin Ekonomik qendra 1913E. (Fakulteti ekonomik, ora 11:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Malishevës, Isni Kilaj voton në fshatin Lubizhdë në Malishevë. (Fshashti Lubizhdë në Malishevë, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri voton në shkollën fillore "Abaz Ajeti". (Gjilan, ora 11:00)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Deçanit, Ardiana Qorraj voton në Shkollën e mesme të ulët "Lidhja e Prizrenit", në Qendrën e votimit 0101X/04R. (Fshati Carrabreg i Ulët,  ora 11:00)

- Kandidatja e LDK-së për kryetare të Komunës së Deçanit, znj. Hyri Dobrunaj voton në Gjimnazin “Vëllezërit Frashëri”. (Deçan, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Podujevës, Ekrem Hyseni voton në shkollën fillore "Luigj Gurakuqi”. (Fshati Batllavë, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 11:30)  

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Prizrenit, Anton Quni voton në  shkollën fillore "Avdyl Frashëri". (Prizren, ora 11:30)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Podujevës, Floretë Zejnullahu, voton në Shkollë Fillore "Ali Ajeti”, në Qendrën e Votimit 1830e/01. (Fshati Lladofc në Podujevë, ora 11:30)

- Kandidatja për kryetare të Komunës së Gjakovës, Arbënesha Kuqi, voton në Shkollën Fillore "Yll Morina". (Gjakovë, ora 12:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri voton , në shkollën fillore "Lidhja e Prizrenit". (Pejë, ora 12:00)

- Kryetari i Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, do të votojë në shkollën fillore “Faik Konica”. (Shkolla 'Faik Konica' në Prishtinë, ora 12:00)

- Shefi i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian Lukas Mandl jep detaje për procesin zgjedhor. (Shkolla “Sveti Sava”, Mitrovicë Veriore, ora 13:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Mitrovicës Dr. Armend Agolli voton në shkollën fillore “Migjeni” në Tavnik. (Mitrovicë, ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 15:30)

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor deri në mbylljen e vendvotimeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 19:00)

- Kandidati i LDK-së  për kryetar të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, mban konferencë për media. (Selia e LDK-së, ora 19:01)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katërt për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe mbylljen e vendvotimeve. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 19:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. (Selia qendrore e PDK-së, ora 19:30)