03 Dhjetor 2022

Prindërit dhe nxënësit e shkollës “Faik Konica”, kërkojnë hapjen e shkollave

Prishtinë, 26 shtator - Këshilli i Prindërve të shkollës “Faik Konica” në Prishtinë, bashkë me disa nxënës të kësaj shkolle, kanë protestuar në lidhje me grevën e gjithmbarshme që po mbahet në sektorin e arsimit.

Prindërit kanë kërkuar që sa më shpejt të hapen shkollat në mënyrë që të fillojë mësimi normalisht për fëmijët e tyre.

Një nga ta, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës dhe Sindikata e Arsimit, ta gjejnë një zgjidhje që nxënësit të kthehen në shkolla.

“Nuk jemi kundër mësimdhënësve, qëllimi është që të fillojë mësimi, t’i bëjmë me dije që ne prindërit nuk mund të rrimë duarkryq në mes të kësaj katrahure të tyre, duke filluar këtu me lutje për mësimdhënësit, pastaj me hapa të tjerë për qeverinë dhe SBAShK-ut, që të bëjnë një zgjidhje dhe fëmijët të kthehen në shkollë, është java e katërt dhe kjo është e patolerushme. Nuk kërkojmë fajtorë, duam zgjidhje”, ka thënë njëri nga prindërit.

Për grevën në arsim, një nga protestueset e ka fajësuar SBAShK-un.

“Një muaj ditë pa shkolla, as lufta nuk i ka ndalur, as një rrezik s’i ka ndalur, e ju në paqe pa shkolla. Turp për sindikata”, ka thënë ajo.

Kurse Remzi Kica, i cili kishte qenë profesor në të kaluarën tash në pension, ka thënë se me dëshirë do të kthehej të jepte përsëri mësim, vetëm që nxënësit të kthehen në shkolla.

“Meqë vetë i përkas profesionit të tillë iu kisha lutur çdo mësuesi e arsimtari, për hir të fëmijëve, t’i vendosim pikë kësaj gjëje… Me dëshirë do të kthehesha të jepja Fizikë përsëri”, ka thënë Kica.

Grevat e sindikatave kanë filluar që nga data 25 gusht e këtij viti dhe janë duke vazhduar ende. Kërkesë kryesore e tyre është shtesa prej 100 eurosh, deri në miratimin e Ligjit të Pagave, i cili tashmë është në konsultim publik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 dhjetor 2022

- Komuna e Prishtinës do të bëjë testimin e radhës të Sistemit të Alarmit Publik me tinguj të njëtrajtshëm dy herë nga 30 sekonda. (Prishitnë, ora 12:05)

- Ndihmës administratorja e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar për Europë dhe Euroazi, Ambasadorja Erin E. McKee, do të vizitojë Kosovën ku do të takohet me akterë të ndryshëm duke përfshirë përfaqësues të Qeverisë, shoqërisë civile, sektorit privat, bartës të rinj të ndryshimeve etj. (Lokalet e Royal Beverages, Velekincë, Komuna e Gjilanit, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e shoqëruar nga kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi, do të mbajë tubim me vajza e gra. (Teatrin e Qytetit "Avdush Hasani", ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e shoqëruar nga kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi do të vizitojë Qendrën e Handikos-it në Podujevë. (Objekti i Qendrës në Podujevë, ora 15:30)

- Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit do të shfaqen filma vendor dhe të huaj, ku do të ketë diskutime me me autorët pjesmarrës! (Kino Armata, ora 17:00)
 
- Mbahet ceremonia e mbylljes së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit më ç'rast do të behët edhe ndarja e çmimeve. (Kino Armata, ora 19:00 )