29 Janar 2022

Përurohet objekti i ri i shkollës ‘Ismet Rraci’ në Klinë

Prishtinë, 18 shtator – Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka përuruar objektin e ri të shkollës fillore të mesme të ulët “Ismet Rraci” në Klinë, e cila sot feston edhe përvjetorin e 73-të të funksionimit të saj.

Ministri Bytyqi, me këtë rast, ka uruar nxënësit, mësimdhënësit, prindërit dhe gjithë banorët e Klinës për shkollën e re dhe ka thënë se, ky objekt modern shkollor mbanë emrin e një patrioti të madh, siç është Ismet Rraci.

Ministri Bytyqi po ashtu tha se, duhet të jemi mirënjohës përherë për gjithë mësimdhënësit, të cilët kanë kontribuar në këtë shkollë, duke përgatitur gjenerata të tëra, të cilat i kanë shërbyer, jo vetëm Klinës, por gjithë Kosovës.

“Po shohim një pamje vërtetë të bukur të një shkolle të re. Klina po përjeton një infrastrukturë moderne shkollore, e cila bartë me vete edhe rritjen e cilësisë në arsim, falë përkushtimit dhe angazhimit të mësimdhënësve të kësaj shkolle. Çdo ditë po angazhohemi në përmirësimin dhe modernizimin e infrastrukturës shkollore, e cila është bazë për një arsim cilësor”, është shprehur ministri Bytyqi.

Për historikun e shkollës folën kryetari i komunës së Klinës, Zenun Elezaj dhe drejtori i shkollës, Ahmet Krasniqi. Shkolla ”Ismet Rraci” ka të sistemuar 1493 nxënës dhe 70 mësimdhënës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)