27 Nëntor 2021

Parlamenti Studentor kundërshton shtrenjtimin e semestrit

Prishtinë, 14 shtator – Parlamenti i Studentëve ka reaguar ndaj shtrenjtimit të semestrit për studentët në Universitetin e Prishtinës.

Nëpërmes një komunikate Parlamenti Studentor shpreh shqetësimin se kjo rritje prek xhepin e varfër të studentëve. Kryetari i PS, Selim Daku tha se një vendim i tillë është i pamatur i pabazë dhe joreal , në krahasim me gjendjen e rëndë ekonomike-sociale të shoqërisë në Kosovë, e në veqanëti të  Studentëve të cilat ndoshta janë edhe shtresa me e varfër e shoqërisë.

“Ne si Parlament i Studentëve jemi dhe do të mbrojmë të drejtat dhe interesat e Studentëve të cilat i përfaqësojmë të paktën kështu edhe jemi zgjedhur.
Në mbledhjen e mbajtur më 08.09.2010 , të Parlamentit të Studentëve është kundërshtuar fuqishëm vendimi për rritjen e pagesës për semestër për  Studentët e rregullt nga 50 në 75 Euro, dhe për ata në studimet Maser nga 250 në 300 Euro nga Rektorati i UP-së, Ministria e Arsimit dhe siq thuhet në media në marrëveshje me Parlamentin e Studentëve”, tha ai.

Parlamenti  vlerëson se ky vendim ka ardhur në bashkëpunim me ish anëtarët dhe strukturën e vjetër udhëheqëse te PS-UP-së, dhe pa dije të  Strukturave udhëheqëse të Parlamentit të ri, dhe anëtarëve të tjerë të koalicionit.

“Pasi disa nga ta janë edhe pjesë e marrëveshjes për qeverisjen dyvjeçare 2010 – 2012, dhe për arsye personale të individëve te cilët  ishin në krye të udhëheqjes së Studentëve dhe si rezultat i këtij kompromisi joreal të cilin e bënë ata ne si Strukturë Parlamentare ndihemi te tradhtuar  dhe konsiderojmë se është shkelur marrëveshja e koalicionit për qeverisje dhe kem ardhur ne përfundim që mos të vazhdohet më me Koalicionin e mëhershëm i cili ishte arritur për të udhëhequr Parlamentin e Studentëve.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)