28 Nëntor 2021

Para Rektoratit të UP-së u përurua shtatorja e Hasan Prishtinës

Prishtinë, 28 nëntor - Përfaqësues të institucioneve më të larta shtetërore të Republikës së Kosovës, personalitete nga jeta kulturore, fetare, si dhe përfaqësues nga institucione të Republikës së Shqipërisë, kanë marrë pjesë sot në një akademi shkencore në Sallën e Kuqe të Fakultetit të Filologjisë, kushtuar figurës së Hasan Prishtinës, shtatorja e të cilit u vendos sot para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës (UP).

Duke qenë se Hasan Prishtina ishte një prej atdhetarëve më të shquar të historisë që punoi për lirinë dhe për arsimin, është zgjedhur pikërisht data 28 Nëntor, që të përurohet shtatorja e tij, që i bashkohet kështu edhe shumë festave të tjera që shënojnë këtë datë si: Dita e pavarësisë, Dalja në skenë e UCK-së dhe Ditëlindja e komandantit legjendar, Adem Jashari.

Me këtë rast, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja theksoi rëndësinë e madhe që ka kjo datë për historinë e popullit shqiptar. “Nuk ka festë më të qëlluar se kjo që të vendoset shtatorja e atdhetarit Hasan Prishtina para Rektoratit. Ai ishte një figurë ëmblematike dhe nuk mund ta ketë vendin diku tjetër, përveq para institucionit, ku përgatiten intelektualët e ardhshëm”, theksoi ministri Buja.

Në këtë ceremoni folën edhe presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, rektori Mujë Rugova, ministri Memli Krasniqi, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, përfaqësues të familjes së Hasan Prishtinës dhe historianë nga Kosova e Shqipëria, të cilët theksuan se atdhetari Prishtina nuk kurseuasgjë nga vetja për mirëqenien e kombit të tij, derisa u vra në vitin 1933.

Në këtë ceremoni u tha se duke i respektuar figurat si Hasan Prishtina, respektojmë veten dhe luftën tonë për liri dhe shtet.

Më pas, të gjitha këto personalitete zbuluan shtatoren e Hasan Prishtinës para ndertesës së Rektoratit të UP-së, në praninë e qytetarëve të shumtë, të cilët ishin mbledhur për ta shënuar këtë ngjarje. Shtatorja e cila është rreth 3 metra e gjatë është punaur nga Akademia e Arteve e Tirantës, udhëhequr nga zëvendësrektori i kësaj akademie, Artan Peqini. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)