03 Tetor 2022

OSBE hap qendrën për mbështetje të studentëve në Graçanicë

Prishtinë, 13 tetor  – Misioni i OSBE-së në Kosovë, Universiteti i Mitrovicës (UM), dhe OJQ Qendra për Paqe dhe Tolerancë do të hapin nesër një qendër për mbështetje të studentëve në Graçanicë. Qëllimi i qendrës është që të sigurojë mbështetje për rreth 250 studentë në kampusin e UM-së në Graçanicë duke iu ndihmuar atyre që të kenë qasje në resurset online, organizojnë ngjarje e grupime studentore si dhe të diskutojnë për mundësitë e ardhshme për karrierë.

Përveç kësaj, qendra do t’iu ofrojë studentëve këshilla për karrierë që t’iu ndihmojë atyre të arrijnë potencialin e plotë dhe të korrin përfitimet maksimale nga arsimimi i tyre.

Në ceremoni do të marrin pjesë përfaqësues nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, OJQ Qendra për Paqe dhe Tolerancë, zyrtarë të universitetit, dhe anëtarë të shoqërisë civile.

Misioni i OSBE-së në Kosovë tashmë e ka themeluar një qendër të ngjashme për këshilla për karrierë për studentët e Universitetit 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)