08 Maj 2021

ORCA publikon raportit e monitorimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë

Prishtinë, 25 shkurt - Përmes një konference për media që do të mbahet sot Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) bën publikimin e "Raportit të Monitorimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë 2".

Në raport do të publikohen të dhëna nga procesi i akreditimit gjatë vitit 2020, si dhe informata të tjera të rëndësishme rreth sfidave me të cilat është përballur Agjencia e Kosovës për Akreditim dhe Këshilli Shtetëror i Cilësisë.

Pjesë e panelit diskutues do të jenë drejtori i Agjencisë së Kosovës për Akreditim, Naim Gashi, anëtari i Këshillit Shtetëror të Cilësisë, Dukagjin Zeka dhe drejtori i ORCA’s, Rron Gjinovci.

 Nga kush u kërcënua drejtori i Agjencisë së Akreditimit?  Sa kolegje mbetën pa akreditim institucional? Cilat kolegje duhet të humbasin licencën? Kush dhe si ndërhyri në Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe në Këshillin Shtetëror të Cilësisë?

Për këto e shumë të tjera mund ORCA do të informoj gjatë publikimit të këtij raporti.Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)