03 Shkurt 2023

Nxënësit e Shkollës Fillore 'Faik Konica' në Mbrojtjen e Liqenit të Badovcit

Prishtinë, 22 shkurt - Edhe nxënësit e Shkollës Fillore 'Faik Konica' në Prishtinë kanë dal në Mbrojtjen e Liqenit të Badovcit.

Grupi për mbrojtjen e Liqenit të Badovcit ka falenderuar Shkollën fillore "Faik Konica" me saktësisht klasën VI/6 me kujdestarën Arbenita Gagica, për ftesën që Grupi i qytetarëve për Mbrojtjen e Liqenit të Badovcit të bashkë bisedoj me nxënsit për resurset ujore dhe mjedisin.

Eksona Shala si ekologe, eksperte e Mjedisit dhe anëtare e grupit, në orën e Ekologjisë ndau me nxënsit shumë njohuri.

"Ishte knaqësi me pa interesimin dhe pasionin e nxënsve për mbrojtjen e ujit dhe mjedisit. Bravo ju lumtë për iniciativën dhe faleminderit për mbështetjen", thekson Grupi për mbrojtjen e Liqenit të Badofcit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)