27 Janar 2023

Në Vushtrri nis sot edicioni i II-të i Akademisë Verore "Arbën Xhaferi"

Prishtinë, 11 gusht - Sot në qytetin e Vushtrrisë organizohet  edicioni i II-të i Akademisë Verore "Arbën Xhaferi".

Kështu, duke lënë prapa të gjitha kujtimet e bukura, eksperiencat rinore dhe mikëpritjen e bujarinë e qytetit të Gostivarit, ku organizuam edicionin e parë k’të vit akademia do të organizohet në Kosovë.

Në Akademinë Verore Arbën Xhaferi" marrin pjesë 20 të rinjë nga të gjitha trevat shqiptare të cilët janë të moshës 18-23 vjeç, përgjatë qëndrimit të tyre një javorë ata kanë mundësinë që të shkëmbejnë njohuri në tema të ndryshme, poashtu ligjërues të shumtë nga Kosova, Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Mali i Zi dhe Lugina.

Ndërsa, tematikat të cilat trajtohen në akademi janë politike, ekonomike dhe sociale. Në datë 16 Gusht pjesëmarrësit e akademisë do të vizitojnë edhe qytetet: Gjilan, Mitrovicë, Kamenicë, Prishtinë dhe Prekaz, ku do të kenë mundësinë që të bashkëbisedojnë me udhëheqës komunal, të vizitojnë monumente historike, trashigiminë kulturore dhe të tjera.

Hapja zyrtare e edicionit të II-të të akademisë verore Arbën Xhaferi" do të bëhet sot në Kalanë e Vjetër të Vushtrrisë në prani të drejtorit ekzekutiv Enis Miftari dhe Kryetarit të Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi.

Trajnimet, puntoritë, diskutimet do të fillojnë më datë 12 Gusht, në ditën ndërkombëtare të rinisë.

Akademia ka organizuar tre evenimente të cilat janë të hapur për të gjithë qytetarët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)