23 Shtator 2021

Në tetor organizohet “Konferenca e dytë për gjeoshkencë” në UMIB

Mitrovicë, 3 shkurt - Pas suksesit që ka arritur vitin e kaluar, konferenca me titull “Roli i gjeoshkencave në zhvillimin e qëndrueshëm”, do të mbahet edhe sivjet, më 8 dhe 9 tetor 2020 në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini” (UMIB).

Për këtë qëllim të hënën është mbajtur edhe takimi i Këshillit Organizativ (KO), ku përveç UMIB-it, bëjnë pjesë edhe Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale, Ministria e Zhvillimit Ekonomik dhe Shërbimi Gjeologjik i Kosovës.   

Në takim ishte i pranishëm edhe rektori i UMIB-it, Alush Musaj si dhe prorektorja, Merita Shala, të cilët shprehën mbështetjen e plotë për Këshillin Organizativ që organizon një ngjarje të tillë me karakter shkencor.

“Konferenca që u mbajt vitin e kaluar pati shënuar një sukses të madh dhe pati zgjuar interesim gjithandej. Duke pasur parasysh këtë sukses, mendojmë se është tepër me rëndësi që kjo të shndërrohet në një aktivitet tradicional në UMIB”, tha rektori Musaj.  

Kryesuesi i Këshillit Organizativ, Sabri Avdullahi, e falënderoi rektorin Musaj dhe prorektoren Shala, për mbështetje dhe gjithashtu falënderoi anëtarët e KO për angazhimin e tyre.

Sipas tij, “Konferenca për gjeoshkencë”, po merr përmasa të një ngjarje shkencore të karakterit evropian, që është një gjë e madhe për UMIB-in.

Ndryshe, në “Konferencën për gjeoshkencë”, vitin e kaluar, përveç studiuesve nga universitetet vendore, kanë qenë të pranishëm edhe studiues dhe shkencëtarë nga vende të ndryshme të Evropës, si nga Finlanda, Italia, Polonia, Turqia dhe Sllovenia.

Gjithsej qenë regjistruar 86 pjesëmarrës, ku ishin dorëzuar gjithsej 75 abstrakte, prej të cilave ishin pranuar 52 sosh.


 

 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)