19 Qershor 2021

Në ceremoni madhështore, diplomojnë maturantët e dy shkollave të Gjilanit

Gjilan, 9 qershor – Në Gjilan sot është mbajtur ceremonia e diplomimit të maturantëve të shkollës së mesme të artit pamor “Adem Kastrati” dhe shkollës së mesme të muzikës.

Kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, i ka përgëzuar dhe falënderuar nxënësit e këtyre shkollave për angazhimet e performancat në kohë pandemie.

“Ju falënderoj për rolin tuaj si nxënës në angazhime komunitare, për performancën në ballkonin e konviktit, për performancën online në kushte pandemie, për vizatimet dhe logot që ia keni dhënë Komunës gjatë dy viteve shkollore të vështira si pasojë e pandemisë COVID-19. Ju po e mbyllni maturimin me dy pamundësi, mbrëmja e përbashkët e maturës dhe ekskursioni që është pjesë e kurrikulës. Ju keni lënë gjurmë në arsimin gjilanas dhe ju uroj suksese në fillimin e ri”, ka thënë Haziri.

Drejtori i Arsimit, Nazim Gagica, tha sot është ndjenjë e veçantë të jenë bashkë në këtë moment ku bëhen bashkë fundi dhe fillimi.

“Fundi i rritës suaj të suksesshshme si të rinnj dhe kurorzmi ceremonial sot, si dëshmi e sukseseve tuaja dhe besimit të të gjithvë neve në ju”, ka thënë Gagica.

Në emër të të gjithë maturantëve të të dy shkollave ka folur Vjollcë Osmani, e cila se kjo ditë është veçant pasi po e përmbyllin një proces, për të vazhduar një tjetër të rrugëtimit jetësor.

Në këtë ceremoni, kori i shkollës së muzikës ka intepretuar para të pranishmëve disa pika korale. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021 - Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)