28 Nëntor 2021

Mundësitë e pashfrytëzuara në edukim dhe punësim

Prishtinë, 27 tetor - Instituti Demokratik Kombëtar (NDI), organizojë një tryezë diskutimi për Mundësitë e Punësimit dhe Arsimit të Lartë për të rinjët e etnive të ndryshme në Kosovë.

Nxënës të shkollave të mesme nga komuna të ndryshme dhe komunitete të ndryshme të Kosovës, duke përfshirë nga Mitrovica e Veriut,  patën mundësi të njihen dhe të diskutojnë më shumë mbi mundësitë e tyre për Bursat e ministrive për arsim të lartë, mundësitë e tyre për punësim pas studimeve si dhe perspektivat e vullnetarizmit për të rinj që të njihet si përvoj tek të rinjët që kërkojnë punë. 

Anëtarë të këtyre paneleve ishin përfaqësues nga ministritë , Bojan Stojanoviq, Kryteari i Komunës së Graçanicës, përfaqësues nga Ministria për Arsim, Shkencës dhe Teknologjisë si dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, si dhe nga sektori privat përfaqësues nga Aleanca e Kosovare për Biznes.

Gjersa Ministria për Arsim paraqiti shifrat për bursat e fituara nga studentët për të studiuar jashtë Kosovës, pjesëmarrësit e kësaj tryeze, që ishin kryesisht të rinjë shfaqen shqetësimin e tyre për informim jo të mjaftueshëm mbi bursat që jep Qeveria e Kosovës. 

Drita Kadriu, Këshilltare Politike në Ministrinë për Arsim tha që ne vitin 2011 në përgjithësi janë dhënë 1150 bursa për studentë, ndërsa Pleurat Sejdiu nga Ministria për Integrime Evropiane tha që të rinjët të cilët fitojnë këto bursa, 80% e tyre kthehen për të punuar për insituticionet e Kosovës, ndërsa 20% nga ta mbesin të punësuar në Kosovë mirëpo jo për Institucionet e vendit.

Si konkludim të kësaj tryeze, të rinjtë kërkojnë shkëmbime më të mëdha me universitete botërore, informim më të mirë për bursa që jepen nga ana e qeverisë mirëpo edhe na sektori privat.

Ndërsa sa i përket arsimit, të rinjtë kërkojnë nga bizneset vendore të kenë mundësi të punësohen pa pasur përvojë të kërkuar pune siç thanë ata. Poashtu është kërkuar mundësia që paralelisht të studiohet dhe punësohet për të fituar përvoj pune.

NDI është duke mbështetur përpjekjet për politika dhe dialog më të gjerë ndër-etnik në Kosovë. Dy vitet e fundit janë organizuar iniciativa lokale që kanë lidhur komunitetet e ndryshme në Kosovë, shkëmbim vizitash me grupe të Irlandës Veriore, si dhe ekskursione e vizita të trashëgimisë kulturore me grupe të komuniteteve të ndryshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)