03 Tetor 2022

Mitrovicë, përmirësohet infrastruktura shkollore

Mitrovicë, 29 shtator - Drejtues të komunës së Mitrovicës dhe USAID-it kanë përuruar të mërkurën aneksin e ri të ndërtuar në shkollën fillore “Meto Bajraktari” në Mitrovicë. Ata kanë vlerësuar këtë si një projekt të rëndësishëm që do të rris hapësirën shkollore dhe që do të ndikoj edhe në cilësinë e punës edukativo-arsimore.

Drejtori për Arsim, Ali Bejta, tha se pas vetëm disa ditësh nga përurimi i shkollës së re në Suhadoll, tash po përurohet një objekt tjetër në Mitrovicë, duke ndikuar drejtpërdrejt në përmirësimin e infrastrukturës shkollore. “Puna për krijimin e kushteve më të mira për punë nëpër shkolla po vazhdon me ritëm të shpejtë. Të gjitha këto do të krijojnë kushte për punë normale, meqë për shkak të rrethanave të pasluftës shkollarët mitrovicas janë përballur me probleme të mëdha për shkak të mungesës së hapësirës”.

Ai tha se me investimin e komunës dhe USAID-it përveç këtij aneksi në shkollën fillore “Meto Bajraktari” janë në përfundim edhe dy projekte të tjera; ai i aneksit në shkollën fillore “Skënderbeu” si dhe renovimi gjimnazit “Frang Bardhi”. Drejtori Bejta, sqaroi se shuma e përgjithshme për këto tri projekte kap vlerën prej 517 mijë eurosh, prej të cilave 247 mijë i ka siguruar komuna, ndërsa të tjerat USAID-i.

Duke folur për investimet që kanë të bëjnë me përmirësimin e infrastrukturës shkollore, drejtori Bejta, tha se gjatë dy viteve të fundit me ndihmën e MASHT-it janë ndërtuar katër shkolla të reja fillore; në Shipol, Zhabar, Kodër dhe Suhadoll si dhe shkolla e mesme teknike në qytet, mandej pesë anekse shkollore që bashkëfinancohen nga komuna dhe USAID-i, ndërsa në ndërtim është shkolla e mjekësisë që financohet nga MASHT-i.          

Në përurimin e aneksit shkollor ishte e pranishme edhe drejtoresha e USAID-it në Kosovë, Patricia Rader, e cila theksoi se investimi në arsim është investim në të ardhmen. Ajo tha se këto projekte kanë për qëllim të krijojnë kushte që mësimi të mbahet në dy dhe jo në tri ndërrime.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)