01 Gusht 2021

MASHTI ndan çmimin tradicional “Shaban Jashari” për mësuesin më të mirë të vitit

Prishtinë, 6 mars - Me rastin e shënimit të 7 Marsit - Ditës së Mësuesit, Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) organizon ceremoninë ku do të ndahet çmimi tradicional “Shaban Jashari”, për mësuesin më të mirë të vitit.

Po ashtu, me këtë rast, ndahen Mirënjohje edhe për mësuesin më të mirë nga komunat e Kosovës.

Shaba Jasharin ishte një atdhetar, një veteran i arsimit, i cili diti të luajë rolin e një mësimdhënësi dhe po ashtu të edukojë një familje të tërë në frymën e atdhedashurisë, rezistencës dhe lirisë, dhe dha një provim historik se cili është roli i mësimdhënësit në momente të vështira kombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)