28 Nëntor 2021

MASHT dhe Banka Botërore intensifikojnë bashkëpunimin

Prishtinë, 26 tetor - Minstri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, priti sot në një takim njoftues Jan Peter Olters Drejtor, drejtor i ri Bankës Botërore (BB) në Kosovë.

Në këtë takim u fol për mbështetjen e deritashme të BB në proceset e arsimit në Kosovë, si dhe u shtrua nevoja dhe dëshira për intensifikim të bashkëpunimit e mbëshetjes së proceseve arsimore  në Kosovë .

Ministri Buja e informoi bashkëbiseduesin për rezultatet e arritura deri më tani, duke përmendur kështu hartimin e dokumenteve strategjike, të cilat duhet të implementohen në të ardhmen.  Në veçanti ministri Buja përmendi Ligjin për Arsimin Parauniversitar, Strategjinë zhvillimore 2011-2016, si dhe Kornizën e  Kurrikulës së re të Kosovës.

Ministri Buja e njoftoi bashkëbiseduesin edhe për nevojën e rishikimit  dhe definimit të Maturës Shtetërore në kontekst të asaj që të gjenden zgjidhje për një besueshmëri më të madhe të shkallës së vlerësimit.

Për këtë qëllim ministri Buja tha se në nëntor të këtij viti do të organizohet një konferencë, ku do të shfrytëzohen edhe të dhëna dhe përvoja të shteteve me sistem të zhvilluar arsimor në Evropë e më gjerë.

Ministri Buja e njoftoi bashkëbiseduesin për përkushtimin e MASHT që të  modernizojë dhe digjitalizojë shkollat në Kosovë.

“Ne synojmë  që në vazhdimësi të ngrisim cilësinë në arsim dhe jemi të vetëdijshëm se kjo nuk arrihet brenda një apo dy viteve, por  krahas infrastrukturës po punojmë në modernizimin dhe digjitalizimin e shkollave tona“, tha ministri Buja  në vazhdim.

Ndërsa, Jan Peter Olters, drejtor i BB në Kosovë,  e falënderoi ministrin Buja për informacionet, si dhe e përgëzoi atë për të arriturat e deritashme e në veçanti për hartimin e dokumenteve strategjike arsimore.

Ai gjithashtu u interesua edhe për modernizimin e shkollave dhe arritjen e standardeve e kushteve sa më të mira për mësim cilësor. “Ne  jo vetëm  që do të vazhdojmë mbështetjen tonë edhe më tutje, por do të intensifikojmë përpjekjet tona në këtë drejtim”, tha Olters.

Mdryshe Banka Botërore është donatori më i fuqishëm në proceset arsimore në Kosovë që nga viti 1999.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)