28 Nëntor 2021

LDK-ja shprehet kundër fesë në shkolla

Prishtinë, 2 shtator - Kosova është shtet laik dhe sistemi arsimor është i rregulluar me Kushtetutë dhe qytetarët e saj nuk vlerësojnë se duhet të jetë ndryshe, qoftë edhe për futjen e lëndës fetare në shkolla.

Kështu është deklaruar kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa, njëherit edhe kryetar i forcës së dytë politike, Lidhjes Demokratike të Kosovës, duke u bërë pjesë e debatit për mosndryshimin e ligjit për arsimin parauniversitar në Kuvendin e Kosovës dhe për futjen e lëndës fetare në shkolla.

“Edhe sistemi arsimor është sistem i cili rregullohet me kushtetutë, e nëqoftëse qytetarët e Kosovës vlersojnë se duhet bërë ndryshe atëherë ne të gjitha ato do t’i përcaktojmë me aktin më të lartë të vendit më Kushtetutën e Republikës së Kosovës, ndërkaq po ashtu duhet të sigurojmë kushtet që liria fetare të ketë liri por të jetë e ndarë nga shteti”, deklaroi Mustafa.

Në anën tjetër, ditë më parë Bashkësia Islame e Kosovës ka reaguar duke mos e pëlqyer idenë e komunës së Prishtinës për ndërtimin e një xhamie afër Postës dhe Telekomit të Kosovës. Njëri nga vendet e preferuara të BIK-ut është që xhamia të ndërtohet përballë Institutit Albanalogjik dhe pak metra larg qendrës studentore. Por, i pari i Prishtinës ka thënë se ndërtimi i xhamisë në qendër është i pamundur për shkak se keto vende janë të vogla.

“Do t`iu japim leje kudo që ata sigurojnë lokacion, nëse kanë kushte ta blejnë edhe Hotel Grandin, por si komunë nuk kemi kushte”, tha kreu i Komunës së Prishtinës dhe LDK-së, Isa Mustafa.

Sipas Mustafës, nëse ka pretendime për ndërtimin e një xhamie të madhe monumentale atëherë ajo do të bëhet në Prishtinën e Re, ku është ndarë një lokacion i përshtatshëm. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)