06 Dhjetor 2022

Kryeparlamentarja Osmani ka vizituar shkollën fillore “Faik Konica”

Prishtinë, 6 mars - Me rastin e 7 Marsit - Ditës së Mësuesit, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani e ka vizituar shkollën fillore të mesme e të ulët “Faik Konica”, në Prishtinë.

Ajo ka uruar mësuesit në ditën e tyre dhe ka premtuar mbështetje institucionale për rritjen e cilësisë në arsim. Sipas kryetares Osmani, bazat e themelit të shtetit janë në arsim.

“E kam mësuar përgjatë gjithë këtyre viteve jo vetëm në Kosovë, por edhe në çdo vend të botës që e kam vizituar se nuk ka shtet të suksesshëm pa arsim cilësor e të suksesshëm”, ka thënë Osmani. Në këtë kontekst, ajo ka potencuar rolin e mësuesve të parë në edukimin e brezave.

“Gjatë përvojës sime në sferën akademike e kam mësuar se roli i mësueses/mësuesit të parë është i pazëvendësueshëm. Ndaj këshilla ime për nxënësit është që sa më shumë që të mësojnë sa më shumë nga mësueset e mësuesit e tyre të parë. Së bashku me prindërit ata ndikojnë në ndërtimin tonë si profesionist dhe si njerëz. Na ndërtojnë parimet themelore se si sillemi ne me njëri tjetrin na ndihmojnë ta kultivojmë humanen brenda nesh dhe si të përballemi me problem e sfida në të ardhmen”, është shprehur Osmani.

Ajo ka inkurajuar vajzat për të sfiduar stereotipet gjinore, duke përmendur në kontekst suksesin e Majlinda Kelmendit në xhudo.

“Mesazh i veçantë për vajzat se nuk ka asnjë punë a profesion në të cilin ju nuk mund të shkëlqeni. Mos u ndalni përpara sfidave, suksesi është i garantuar për ata që nuk dorëzohen”, ka thënë Osmani.​


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)