28 Nëntor 2021

Kriteret për studime Master në UP të papranueshme

Prishtinë, 26 tetor - Asociacioni i të Diplomuarave në Institucionet Private të Arsimit të Lartë (ADIPAL) ka përshëndetur vendimin e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës për pranimin e studentëve të kolegjeve private në studime posdiplomike-master në UP, mirëpo ka shprehur shqetësim për kushtet që UP-ja i ka vënë studentëve të kolegjeve private.

Kjo pasi, sipas ADIPAL, në konkursin e shpallur më 24 tetor për regjistrimin e studentëve në vitin e parë të studimeve postdiplomike, studentët duhet t’i nënshtrohen provimit pranues si dhe pas regjistrimit duhet t’i japin edhe pesë provime pranë një komisioni tre anëtarësh, në mënyrë që ta fitojnë të drejtën për t’i ndjekur studimet postdiplomike-master në UP.

“Për ADIPAL-in ky kushtëzim është i papranueshëm dhe konsiderojmë se është irracionale që studentët e këtyre kolegjeve, përveç, provimit pranues t`i nënshtrohen edhe pesë (5) provimeve të tjera të cilat i kanë kaluar gjatë studimeve themelore (bachelor), sidomos kur dihet që programet e këtyre institucioneve arsimore (publike e private) janë të akredituara nga institucioni i njëjtë, pra nga Agjencia e Akreditimit të Kosovës (AAK)”, thuhet në reagim.

Ata kërkuan nga rektorati i UP-së, që ta rishqyrtojë edhe një herë vendimin e tij dhe të dalë me një vendim të ri, jodiskriminues i cili do t’i trajtonte të barabartë studentët e kolegjeve private me ata të UP-së, siç e parasheh edhe Ligji mbi Arsimin e Lartë dhe aktet të tjera ndërkombëtare.

Ndryshe, studentë të kolegjeve private të cilët kanë shprehur interesim për vazhdimin e studimeve Master në UP, gjegjësisht në Fakultetin e Edukimit kanë bërë të ditur se atyre po u kërkohet edhe një vit përvojë pune.

Kjo sipas tyre është absurde që për vazhdimin e shkollimit, gjegjësisht për studimet Master të jetë kriter një vit përvojë. Ata theksuan se kjo kërkesë ia mohon atyre të drejtën e shkollimit të mëtejmë.

“Kandidatët që konkurrojnë për Programet Master në Fakultetin e Edukimit duhet të kenë të përfunduar studimet themelore 240 ECTS dhe të dëshmojnë se kanë një vit përvojë pune në arsim”, thuhet në konkurs. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)