28 Nëntor 2021

Komuna e Vushtrrisë po mbyllë shkollat nëpër fshatra

Prishtinë, 6 shtator - Dega e LDK-së në Vushtrri përkrah fuqishëm kërkesat e prindërve të fshatrave Studime e Epërme, Bequk dhe Karaq, të cilët kërkojnë që të anulohet vendimi i Kuvendit Komunal të Vushtrris, i datës 28 korrik 2011, për mbylljen e shkollave nëpër këto fshatra, me pretekst se nuk ka numër të mjaftueshëm të nxënësve për vijimin e mësimit.

Ky veprim i Kuvendit Komunal është jo human dhe njëherit diskriminues për fëmijët dhe familjarët e këtyre fshatrave, dhe pasojat e tij do të jenë shumë të mëdha.

 Dega e LDK-së së Vushtrris shpreh shqetësimin e thellë për veprimet e tilla të udhëheqësve të pushtetit komunal në Vushtrri, të cilët po degradojnë proceset dhe po injorojnë të tjerët. Me mbylljen e shkollave në fshatrat e sipërcekur, Kuvendi Komunal po cën drejtpërsëdrejti fëmijët, shtresën më të rëndësishme të shoqërisë, të ardhmen e vendit. Rruga e tyre e vetme në jetë është mësimi dhe dija, ndërsa komunarët po ua mohojnë atyre pikërisht këtë.

Se sa të papërgjegjshëm janë pushtetarët komunalë të Vuishtrris, e dëshmon fakti se familjarët dhe të afërmit e këtyre fëmijve janë ata që sakrifikuan më së shumti për lirinë që ne e gëzojmë, ndërsa pushtetarët e materializojnë për interesa personale e klanore.

Por ky nuk është veprimi i vetëm johuman dhe diskriminues i psuhtetarëve, meqë ata kanë dëshmuar papërgjeshmëri të skajshme edhe me rastin e rekrutimit të personelit arsimor për nevoja të shkollave në Komunën e Vushtrrisë, kur zgjodhën për kuadra militantë e diletantë të PDK-së, familjarë të tyre, në vend se të zgjedhin mbi bazën e përvojës dhe të profesionalizmit.

Dega e LDK-së në Vushtrri, i bën thirrje Kuvendit Komunal të Vushtrris, që të shqyrtojë me serizitet kërkesat e prindërve dhe familjarëve të fëmijve që po ngelin pa shkolla, dhe të anulojnë atë vendim të papërgjegjshëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)