06 Dhjetor 2022

Komuna e Gjilanit nderon profesorin e ndjerë, Naim Shaqiri

Gjilan, 5 mars – Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri është organizuar sot mbledhje komemorative me rastin e ndarjes nga jeta të profesorit, Naim Shaqiri të cilin e kanë vlerësuar të gjithë të pranishmit për kontributin e tij të dhënë që nga aksioni për pajtimin e gjaqeve e deri në ditët e sotme në përkushtimin për punë dhe përgatitjen e nxënësve për të ardhmen.

Në fjalën e tij kryetari Lutfi Haziri ka thënë se Gjilani është në ditë zie për ndarjen nga jeta të profesor Naim Shaqirit, në shenjë respekti për veprën e madhe dhe aktivitetin permanent që ai ka bërë gjatë gjithë jetës.

“Jemi sot këtu në këtë objekt të Bibliotekës së Qytetit, sepse ai e deshi këtë vend, u përkujdes për këtë projekt dhe sot bashkërisht jemi në nderim të jetës dhe veprës së Naim Shaqirit. Të nderuar veteranë të arsimit, rotarianë, nxënës të tij kudo që jeni dhe të pranishëm, Naimi ka qenë me të gjithë ne. Me Naimin jam njohur që nga protesta e 1 tetorit të para 32 vjetëve, si gjilanas dhe i pjekur sepse ai ishte edukator për ne dhe rezistues në proces. Pos kësaj ai ishte edhe pajtimtari i parë i anës tonë në Këshillin e Kosovës për Pajtimin e Gjaqeve, që në fakt ishte pajtim kombëtar apo politik i të gjithë shqiptarëve në atë kohë”, ka thënë ai.

Haziri ka thënë se ai ishte aktiv dhe i pandalshëm asnjëherë deri në ditën e djeshme.

Prishtinë, 5 mars - “Ishte anëtar në detyrë në planin zhvillimor komunal për 10 vitet e ardhshme, ishte qytetar aktiv duke parë të gjitha problemet duke reaguar dhe ngritur zërin dhe kërkuar zgjidhjen e problemeve deri edhe në mbështetjen dhe ndihmën e njerëzve dhe familjeve të ndryshme në aktivitete humanitare dhe duke dhënë gjithçka sikur që ai e bënte. Ai më ka njoftuar me shumë njerëz të mirë të klubeve të rotarianëve në Kosovë e Shqipëri dhe më gjerë dhe gjithmonë ka insistuar që të jem pjesë e angazhimeve me të dhe asnjëherë nuk kam dyshuar që ku është Naimi duhet me qenë gjithë”, ka thënë kryetari Haziri.

Ai ka potencuar se është dhembje e madhe e këtyre ditëve me mungesën e tij në aktivitete për 22 vjetorin e Epopesë së UÇK-së dhe rezistencën e madhe që ka bërë familja e komandantit legjendar Adem Jashari.

“Sot në Seancën Solemne të Kuvendit të Komunës Naimi na ka munguar përkundër që bashkërisht e kemi kujtuar. Ai do të na mungojë në Kuvend, në teatër, në shoqatë, në Rotary Club Gjilani dhe gjithkund ku Naimin e kemi parë përditë. Më së shumti do t’i mungojë nxënësve të tij në Shkollën e Mesme Teknike “Mehmet Isai” dhe u shpreh ngushëllime gjithë kolegtivit të tij. Njëri nga nxënësit e tij të gjuhës angleze jam edhe unë. Gjilani dhe të gjithë ne do ta duam gjithnonë sepse ai gjithnjë ka dhënë për të gjithë ne”, ka përfunduar kryetari Haziri me citimin e mikut të tij Xhavit Rexhaj i cili në ndarjen me Naimin ka thënë ‘Nga sot qielli to të jetë më i pasur me ty, Naim’.

Ndërsa, Lumnije Tahiri, drejtoreshë e shkollës “Mehmet Isai”, nën emocione dhe dhimbje të madhe për ndarjen nga profesori Naim, ka bartur dhimbjen e madhe të kolektivit të shkollës dhe nxënësve për ndarjen e vështirë nga njeriu i madh e intelektual me nivel të lartë të kulturës e shembull të një qytetari me vyrtyte të larta të qytetit të Gjilanit.

Në emër të  klubit rotarian Gjilani ka folur edhe Muhamet Halili, i cili ka potencuar mungesën e madhe që do ta kenë në aktivitetet e tyre të rrafshit human, sepse siç ka thënë mes tjerash ai, një energji e madhe nga dje ka pushuar për këtë klub dhe shpresë për këtë qytet. Ai ka theksuar thënien e profesorit dhe të klubit “Shërbimi para vetvetes”, për të bartur madhështinë që e kishte në gjithë angazhimet e tij, për jetën, paqen, edukimin, arsimimin dhe natyrën.

Edhe në emër të klubit të rotarianëve të kosovës, Sylë Alaj, ka shprehur dhembjen e thellë për këtë ndarje të vështirë, sikur që është lexuar edhe telegrami i ngushëllimit i dërguar nga Bordi Kombëtar Rotarian Shqiptarë dhe Universiteti “Kadri Zeka”.

Ndërsa në emër të familjes para të pranishmëve është paraqitur Arxhiro Shaqiri, mbesa e profesorit, e cila ka thënë se qenka shumë e vështirë që të ndahet nga xhaxhai isaj dhe kolegu i punës sepse gjithë jeta e tij ishte e ndërtuar mbi altruizmin për t’i ndihmuar të tjerët dhe për të kontribuar në të mirë të kësaj shoqërie.

Ajo në emër të familjes ka falënderuar të gjithë pjesëmarrësit dhe ata që në forma të ndryshme janë pranë tyre në këtë ndarje shumë të vështirë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)