21 Tetor 2021

Kërkohet hapja e çerdheve

Prishtinë, 20 shtator - Sot u mbajt takim  në zyre të Sindikatës të Sektorit Privatë të  Kosovës, në mes të kryetarit te sindikatës Jusuf Azemi  dhe  përfaqësuesve të Asociacionit  te Institucioneve  Private Parashkollore.  

Përfaqësueset e AIPP  kërkuan nga kryetari sindikatës  mbështetje e plotë për reagim të menjëhershëm për hapjen e çerdheve /kopshteve private.  

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës dhe Asociacioni i Institucioneve Private Parashkollore,  brenda dy ditësh do të dalin me një  komunikatë të përbashkët drejtuar Qeverisë së Kosovës,  për kërkesat e tyre  konkrete. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2021

- Zyra e Bankës Botërore në Kosovë prezanton raportin më të ri të rregullt ekonomik të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. (https://worldbankgroup.zoom.us/j/97581587600?pwd=YzBVb2NnVHJDak1kRDBscE0rVG5Ldz09 - Meeting ID: 975 8158 7600 dhe Passcode: 4Z+2*BBChV, ora 10:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci raporton para Komisioni për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  

- Komiteti Lokal për Siguri Publike “Qendër” mban fushat sensibilizuese duke iu dhuruar qytetarëve maska falas. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj mban konferencë për media lidhur me të arriturat gjatë vizitës zyrtare në SHBA, si ministër i parë i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës. (Ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes, ora 12:30)

- “Rronifer” bënë inaugurimin e selisë së re të fabrikës. (Magjistralja Gjakovë - Prizren, kilometri i dytë, ora 12:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (ndertesa e KQZ-së, ora 13:30)