04 Shkurt 2023

Ismajli e Haxhiu lansojnë projektin e shkëmbimit të nxënësve

Gjilan, 27 shkurt - Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka pritur sot në takim pune zëvendësministren e Arsimit të Republikës së Shqipërisë, Lorena Haxhiu.

Qëllimi i takimit ka qenë për të vazhduar bashkëpunimin e nisur për shkëmbimin e përvojave të nxënësve, i cili është emërtuar ‘Si në shtëpinë tënde’.

“Në emër të kryetarit Haziri dhe të të gjitha institucioneve komunale, i urova mirëseardhje zëvendësministres Haxhiu. Kemi bashkëbiseduar për një program në sektorin e arsimit, i cili ka filluar në vitin 2019 dhe planifikohet të vazhdojë edhe në vitin 2020 rreth shkëmbimin të përvojave të nxënësve të shkollave të mesme dy vendeve”, ka thënë pas takimit nënkryetari Arbër Ismajli.

Kurse, zëvendësministrja e Arsimit të Republikës së Shqipërisë, Lorena Haxhiu, ka thënë se në Gjilan, në të vërtetë, po ndihet sikur në shtëpinë e saj.

“Është kënaqësi t’ju informoj se edicionin e dytë të shkëmbimit të nxënësve do ta kemi akoma më të zgjeruar, si në numër të nxënësve, ashtu edhe në numër të komunave. Miqësia e nisur në vitin e kaluar, tani më po zgjerohet në 100 nxënës nga Shqipëria dhe 100 nga Kosova dhe në tetë qytete nga Shqipëria dhe nëntë nga Kosova”, ka deklaruar para gazetarëve zëvendësminitrja Haxhiu.

Ajo ka informuar programi planifikohet në dy javët e para të prillit, por që shpreson se do të vazhdojë edhe në vjeshtë.

“Përpos shkëmbimit të përvojave në shtëpitë e njëri-tjetrit dhe në institucionet arsimore, nxënësit do të kenë mundësi që të jenë edhe turistë të qyteteve. Agjenda jonë është e shtrirë me aktivitete kulturore, në teatro, muzeume e parqe arkeologjike”, ka shtuar ajo.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)