19 Qershor 2021

Inaugurohet një klase e rregulluar për parafillorët në shkollën “Nazim Gafurri”

Prishtinë, 9 qershor - Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), Arbërie Nagavci, do të marrë pjesë në inaugurimin e një klase të rregulluar dhe te pajisur për parafillorët në shkollën “Nazim Gafurri” në Prishtinë.

Kjo klasë është një nga 106 klasat parafillore, që janë duke u pajisur në 20 komuna të Kosovës në kuadër të projektit Shpresë  të Caritas-it zviceran dhe përveç inventarit dhe infrastrukturës së nevojshme, klasat do të kenë edhe një numër të konsiderueshëm të figurave prej druri për lojë dhe mësim.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021 - Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)