24 Shtator 2021

Hykmete Bajrami merr detyrën e ministres së re të Arsimit

Prishtinë, 4 shkurt  - Ministri i deritanishëm i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, i ka dorëzuar sot detyrën ministres së re të këtij dikasteri, Hykmete Bajrami, e cila nga sot do të udhëheqë punën në këtë institucion.

Me këtë rast, ministri Bytyqi uroi ministren Bajrami për detyrën e re dhe uroi që të ketë sukses në punën në këtë sektor të rëndësishëm të jetës në Kosovë.

Ndërsa, pas pranimit të detyrës, ministrja Hykmete Bajrami theksoi se, ka pranuar një përgjegjesi të madhe në një sektor ku gjendja tashmë është e konstatuar. “Situata në sektorin e arsimit është shumë e keqe. Ne e marrim këtë punë si shumë me përgjegjësi dhe jam e sigurtë se do të kemi edhe përkrahjen e plotë të Qeverisë në mbështetjen qoftë buxhetore, qoftë në sigurimin e pavarësisë së plotë të institucioneve”, theksoi Ministrja.

Ministrja Bajrami, ndër të tjera, përmendi përjashtimin e Kosovës nga disa institucione të rëndësishme evropiane. “Do të bëjmë përpjekje maksimale që të ripranohemi te këto institucione, si te EQAR dhe ENQA, të cilave do t’ju të garantojmë që nuk do të ketë ndërhyrje politike dhe do të ketë njerëz profesionistë që punojnë në zbatim të ligjit”, tha ajo, ndërsa theksoi se do të punohet me të gjithë akterët dhe partnerët, në mënyrë që të përmirësohet gjendja në sektorin e arsimit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)